Potecknov’s Bears – Soviet Breakthrough Force

By | Styczeń 9, 2016

Tym razem przedstawiam Wam pudełko Potecknov’s Bears – do gry Team Yankee.

Jak tytuł wskazuje jest to batalion podpułkownika Yuri Potneckov’a który występuje w książce Team Yankee jako główny przeciwnik kapitana Bannon’a. Niestety w mojej opinii w książce postać ta jest przedstawiona z  typową dla USA naiwnością i stereotypami na temat ZSRR. Ale dla samej gry nie ma to chyba większego znaczenia. Wygląda na to że BF nie będzie zbyt dokładnie śledzić treści książki Team Yankee.

Samo pudełko zawiera:

 • 9 x  T-72
 • 2 x MI-24 Hind
 • 2 x Kalkomanie
 • 5 x Karty jednostek
 • 1 x wzornik artyleryjski

Ja dostałem dodatkowy T-72 w ramach rekompensaty preorder za opóźnienie.

IMG_6020 IMG_6019

Tym razem kalkomanie starczą na dwa śmigłowce. Nie tak jak w zestawie dla USA kalkomanie są tylko dla jednej kobry- zupełnie nie wiem czemu.

Dodatkowo dostałem w końcu akrylowe objectivy które należą się za wcześniejsze zamówienie podręcznika Team Yankee. Miły dodatek.

IMG_6021

Artyleryjski wzornik tak jak w pudełku USA to dość twardy karton który nie zastąpi plastiku ale powinien długo wytrzymać na stole. Dodam tylko że jest naprawdę spory i trochę się wygina.

IMG_6022

Poniżej wypraski T-72. Dość solidny plastik- trochę inny od tego użytego w M1 Abrams. Jakby ciemniejszy i bardziej błyszczący.

Załączone wypraski dowódców są takie same jak te w ostatnich plastikach FOW. Trochę to rozczarowujące że nie ma jakiś nowych wzorów.

IMG_6025 IMG_6026 IMG_6027

Poniżej sklejony model T-72. Tym razem nie sklejałem podwozia i nadwozia. Zrobię to po malowaniu. Łatwiej będzie potem pomalować gąsienice. Dodatkowo przykleiłem w wannie śruby stalowe dla dodania trochę dodatkowej wagi. Model jest bardzo łatwy do złożenia i wygląda świetnie po sklejeniu. Tym razem mamy znowu dwa CKM’y co jest miłym dodatkiem biorąc pod uwagę delikatność tych części.

IMG_6060 IMG_6068

Model Mi-24 jest oczywiście w skali 1/100. Muszę przyznać że to najbardziej skomplikowany z modeli w tej skali jaki kiedykolwiek sklejałem. Ma mnóstwo części i nie obyło się bez problemów. Musiałem kilka razy obejrzeć instruktażowe video BF żeby się upewnić co i jak. Niestety gwiazda mocowania śmigła wyłamała się a jej sklejenie to trudna sztuka. Nie wiem też jak olbrzymie śmigło będzie spisywało się w grze. Mimo magnesów może tylko zawadzać.

IMG_6023

IMG_6059

To naprawdę spory model. Poniżej porównanie do AH-1 Cobra. Można go skleić z podwoziem lub bez. Ja zdecydowałem się na wersję z podwoziem. Tak na wypadek gdy Mi-24 będzie lądował by wyrzucić desant. Tak jak w przypadku AH-1 dodałem obciążenie na dziób by helikopter mógł stać w wersji bez podstawki.

IMG_6047

Mam nieodparte  wrażenie zrezygnowanie ze skali 1/144 było błędem. Kilka sztuk Mi-24 będą wyglądały idiotycznie na stole. Są zbyt duże co tylko potwierdzają zdjęcia na forach. Nie zmienia to faktu że to doskonały helikopter i chyba jak dotąd szczyt możliwości BF jeśli chodzi o plastik.

 

Podsumowując Potecknov’s Bears to dobry zestaw który będzie świetną podstawą pod każdą armię Paktu Warszawskiego. Odstraczać może trochę cena : 25£ więcej od zestawu USA. Zwłaszcza że widziałem wcześniej wersję z transporterami BMP z której BF wrednie zrezygnował.

8 odpowiedzi na “Potecknov’s Bears – Soviet Breakthrough Force”

 1. ink pisze:

  Dobra recenzja. strasznie mnie te latające czołgi kręcą. Planujesz następne zakupy żeby rozwinąć rozpiski?
  jak skleisz oba mi to wrzuć porównanie skali z czołgami

 2. rempage pisze:

  Hmm… Nie pomyślałem o tym. Dobra sugestia. Dodam takie zdjęcie do artykułu.
  Tak. Szczególnie działa AA są niezbędne dla USA bo mają ich mało więc na pewno kupię. Dla Rosjan pewnie BMP. Zastanawiam się nad Zvezda bo wychodzi 2x taniej. Choć pewnie ma mniej detali.

 3. Zorg pisze:

  Jak tak oglądam twoje artykuły to prawie mi się podoba ten system 😉

 4. Zorg pisze:

  I jak tam sklejanie tych Ruskich? :)

  • rempage pisze:

   Posklejani.:). Strasznie się nameczylem przy tym. Szczególnie Mi24 dały popalić z tymi cieniutkimi śmigła mi. Mam duże wątpliwości czy te modele nie sa poprostu za duże i zbyt delikatne…

 5. Zorg pisze:

  A jak malowanie w takim razie? 😉

 6. rempage pisze:

  Do D#@y! BF znowu tnie w pręta i zawalił z dostawą farb. /:-)

Dodaj komentarz