Team Yankee- Bannon Boys

By | Grudzień 25, 2015

TUSAB1-small

Po wielu perturbacjach i opóźnieniach trafił do mnie przed premierowy box Team Yankee- Bannon Boys razem z podręcznikiem głównym. Czekam jeszcze na sowiecki box Potecknov’s Bears ale ten ma duże opóźnienie i wiem że będzie dostępny dopiero po świętach. Nie otrzymałem też akrylowych obiecanych objectiwów.  Całe zamieszanie jest trochę rozczarowujące zwłaszcza że BF opublikował datę premiery nie mając dopiętych wszystkich na ostatni guzik produktów.

Dość jednak marudzenia i wróćmy do Team Yankee. Nie każdy może wie że nowa gra BF jest oparta na książce z 1987 Harolda Coyle – wtedy majora USA. Akcja dzieje się w w latach 80tych fikcyjnej IIIWŚ.  Głównym bohaterem jest właśnie dowódca jednostki Team Yankee- Kapitan Bannon.

Mimo że jestem trochę krytyczny co do sposobu prowadzenia akcji przez autora oraz jednostronnego przedstawienia konfliktu to polecam każdemu kto chce zaznajomić się ze sprzętem i taktyką tamtego okresu. Zresztą BF nie ma chyba zamiaru ślepo trzymać się zawartości powieści- co mnie cieszy.

Poniżej cała zawartość pudełka Bannon Boys. Jest to jak napisałem wersja rozszerzona o dodatkowy czołg M1 Abrams i żywiczny objective. Standardowo dostajemy 5szt czołgów Abrams, 2szt śmigłowca Cobra, karty pojazdów/oddziałów, kalkomanie, żywiczne modele dowódców oraz znacznik artyleryjski. .Całość zamknięta w sporym pudle.

IMG_5842

Plastikowy Abrams to bardzo udany model który posiada części do wersji z TY armaty 105mm jak i późniejszej wersji M1A1 120mm. Z pewnością ten ostatni z myślą o późniejszych okresach nowoczesnej wojny. Na plus zaliczę też dodatkowe karabiny maszynowe które przydadzą się na wypadek złamania. Dodam też że plastik jest bardzo dobrej jakości i jest bardzo elastyczny. Na minus może brak jakiś plecaków, śpiworów które zawsze widać na zdjęciach czołgów Abrams w bocznych koszach.

IMG_5852 IMG_5849

www.team-yankee.com

Dalej model AH-1 Cobra. Dla mnie to będzie pierwszy śmigłowiec w tej skali. Ale za to wyjątkowy. Jako mały dzieciak razem z ojcem sklejaliśmy go w skali modelarskiej i malowaliśmy w wersji marynarki. Fajnie będzie po latach znów go pomalować tym razem przy pomocy aerografu. Model ma w zestawie magnesy do mocowania podstawy i głównego śmigła. Przyda się to w transporcie. Dodatkowo model zawiera części  do wersji  AH-1G HueyCobra która walczyła w Wietnamie. Jedyna wada modelu to brak przezroczystej kabiny. Ale to standard w „lataczach” BF.

IMG_5843

www.team-yankee.com

Poniżej kalkomanie, karty jednostek, objective  oraz modele załogi Abrams’a. Załoganci są wykonani z nowej żywicy która przypomina tą z Forge Word. Widać że BF odchodzi powoli od metalu.

IMG_5855 IMG_5853 IMG_5851

Dalej złożone modele M1 Abrams i AH-1 Cobra. Bardzo proste w złożeniu zwłaszcza że dostępne są filmy z instruktarzem na youtube.

IMG_5915 IMG_5918

www.tanks-encyclopedia.com

 

IMG_5902

www.aircav.com

 

Podsumowując to bardzo dobry „army deal” który jednak mam wrażenie powstawał trochę w pośpiechu. Biorąc pod uwagę zaangażowanie Battlefront w ten system to nie wątpię że dalej będzie tylko lepiej.

Co do podręcznika i zasad to może napiszę coś w innym czasie. Jest wiele recenzji w sieci. Po przejrzeniu podręcznika mam jednak kilka pierwszych obserwacji:

 • rozkazy bardzo zmienią i urozmaicą taktycznie rozgrywkę
 • uporządkowanie zasad specjalnych i usunięcie tych dla nacji to wg mnie krok w dobrą stronę
 • karty jednostek się przydadzą ale nie są niezbędne. Umieszczenie na nich zasad ruchu, morale i skill dla danej jednostki  też ułatwi grę
 • bardzo duże zmiany dla lotnictwa i wyraźnie ciężar gry przesuwa się w stronę powietrza, spadek znaczenia piechoty
 • 120 stron na podręcznik to trochę mało i może to powodować potem mnóstwo nieporozumień

Poniżej trochę zdjęć podręcznika.

IMG_5986  IMG_5992 IMG_5993 IMG_5994

Czekam teraz niecierpliwe na  pudełko Potecknov’s Bears. Da swidania!

 

14 odpowiedzi na “Team Yankee- Bannon Boys”

 1. sgr pisze:

  Ciekawe. Kamo Abramsa to fajne wyzwanie w tej skali – bez blutaka sie nie obejdzie. Ja czekam aż system się rozrusza i będzie jakis wybór jednostek i rozpisek. Z ciekawostek, też bardzo nostalgicznie wspominam model Cobra, nie był to co prawda pierwszy model jaki sklejałem, ale pierwszy śmigłowiec i do dziś pamiętam pudełko z Italieri (pewnie gdzies jeszcze jest na strychu 😉 ).

  • rempage pisze:

   Co do kamo Abramsa to budzi on sporo kontrowersji. Wielu weteranów twierdzi że pokazany tu kamo MERDC nie było stosowane w RFN w tym czasie. Mimo to fajnie wygląda i chyba jest malowane w ostrych krawędziach. Choć mam w PDF podrecznik armii USA do MERDC kamo i tam żołnierze malują go pistoletem. Dlatego ja jeśli się zdecyduje to pojadę od razu z ręki aero.

 2. Zorg pisze:

  Dzięki za drobiazgowy unboxing. Ciekawe jak system się przyjmie w Polsce bo jest wiele osób mocno zainteresowanych i to z gatunku tych, które jeżdżą, grają i „animują” system co dobrze wróży.

  • rempage pisze:

   Zobaczymy. Wiele osób liczy na armię LWP i British Army of the Rhine które na pewno powstaną.To popularne przecież u nas odpowiedniki w FOW.

 3. Zorg pisze:

  Chcę zobaczyć jak pomalujesz swoich USA :) Jak byś potrzebował białe gwiazdy albo jakieś nazwy czołgów to mam kalkomanie BF i chętnie ci je udostępnię.

  • rempage pisze:

   Wprawdzie wygląda na to że Abramsy w większości w RFN były pomalowane tylko na zielono to jednak skuszę się na MERDC camo. Ma taki smaczek lat 80 tych. 😛

 4. Bielkins pisze:

  Ciekaw jestem wrażeń z gry.
  Nieoficjalnie się mówi, że to beta zasad FOV v.4.0.
  Ja póki nie skończę pancerki węgierskiej i morza Polaków na EW nie chwytam się niczego nowego.

 5. rempage pisze:

  Aha- przyjechali do mnie Rosjanie w końcu! Recenzja wkrótce!

 6. Zorg pisze:

  Lepiej późno niż wcale ale widać, że BF specjalnie przyspieszył premierę gry i figurek żeby zdążyć skasować graczy przed gwiazdką i pewnie o 100% zwiększyć wpływy. Uważam, że to nie jest ok względem klientów i graczy.

  • Bielkins pisze:

   Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz BF pokazuje „profezjonalizm” 😉

   • Zorg pisze:

    Zagrywki Games Workshop style. Ale to już standard bo przecież wyższość rozpisek wydanych w 2015 nad tymi z 2014 czy 2013 jest widoczna gołym okiem na większości turniejów :)

    • Bielkins pisze:

     Codex creep w pełnej krasie, dodatkowo nabrało to tempa po odpaleniu mega ekskluziw didżtal list.
     Generalnie smutne to i boję się, że w np. TY będzie to na sile przybierać.
     Wygląda, że by zachować jako taki balans trzeba się trzymać tych samych podręczników / okresów/ teatrów działań. Oczywiście mowa tu raczej o grach towarzyskich niż o turniejach klasy open.

 7. rempage pisze:

  Smutna to prawda. Jednak TY mają o tyle problem że jest sporo modeli Zvezdy i nie chcieli wydać podręcznika bez modeli. Wyszło słabo.
  Co do DLC to jakaś plaga w FOW. Ciekaw jestem na ile faktycznie na tym zarabiają i ile ludzi to kupuje. Ale na pocieszenie ma być FOW Digital na androida w końcu – tzn przed świętami 2016
  😉

 8. Zorg pisze:

  Jestem przekonany na listach armii zarabiają kupę forsy. Bo wydać 10 euro na nową figurkę to jakiś wydatek a 1euro czy 1 dolara na rozpiskę nowa by grać starymi figurkami to drobne. Najlepiej to wygląda gdy wszystkie armie wypuszczane są z głównym podręcznikiem tak jak było z 1. Great War – obie rozpiski były porównywalne. Potem wypuścili nowa książkę, nowe listy – i stare stały się prawie niegrywalne (powiedział człowiek, co nie zagrał ani 1 raz w Great War :D).

Dodaj komentarz